Smedernas flyttningar




MJÖLNARE, SMEDER OCH BRUK


Mina rötter bland mästarsmeds- och mjölnarsläkter vid järnbruk i Värmland och Dalsland


Bast, Brunzell, Hammerin, Kuse, Love, Löf


     På bild är min mormor, Elin Lundberg, som allt startade med

Efter mer än tio års och tusentals timmars släktforskning kommer i alla fall jag fram till att nog stämmer det att vi skulle vara av vallonblod. Även om vi inte har något känt vallonskt namn att hänvisa till. Men Kuse, Hammerin, Bast, Brunzell, Löf och Lowe är inte direkt några svenskklingande namn! Och det räcker för att övertyga mig.

Smedernas flyttningar                                             bruksägare


932 Nils Henriksson ca 1660 - 1718

1687   Dammhyttan

1691   Långbanshyttan                                                                          Christian Nackreij

1695   Dammhyttan


476 Nils Lofwe 1700 - 1738 född 1700 Borgvik                                    Nils Assmundsson/Borgström från Holland

1727 Borgvik, mästersven                                                                      Nils och Erik Borgström

1735 Rådanefors, smed                                                                         Jöns Kock

1738 Billingsfors, smed                                                                          Nils Kock


466 Henrik Nilsson Hammerin 1695 – 1772 född 1695 Dammhyttan

1722 Brunsberg, lärdräng                                                                      Christoffer Geijer

1728 – 37 Kålsäter, mästare                                                                  Sara Norberg

1738 Rinnefors, mästare hammarsmed                                                   Christoffer Geijers son + Arvicander


464 Jöns Olsson 1692 – 1772

1732 Borgvik, mjölnare                                                                          Nils och Erik Borgström

1745 Brunsberg, sågare, dammvaktare                                                   Christoffer Geijer

1755 Borgvik,                                                                                       Johan Eriksson Borgström/Adelheim


238 Johan Nilsson Lowe 1730 – 1775 född 1730 Borgvik                 Nils och Erik Borgström

1735 Rådanefors, barn                                                                          Jöns Kock

1738 Billingsfors, barn                                                                           Nils Kock

1750 Kållerö, smeddräng                                                                       Nils Kock

1751 Hwitlanda, hammarsmed                                                               Katarina Schütz omgift med Eric Kock son till Nils Kock, 1753 styvson                                                   

                                                                                                           Samuel Torsson

1752 Löfstaholm, knippsmed                                                                  assessor Olof Antonsson


236 Lars Andersson 1726 – 1768 född 1726 Borgvik                           Borgström

1758 Löfstaholm, smältare                                                                     assessor Olof Antonsson


234 Carl  Bast 1728 – 1814 född 1728 Hwitlanda                                 Cornelius Torsson gift med Katarina Schütz,

1751 Håkansbohl/Lidefors, mästersven                                                   Johan Kocks son Anton, dog 1751. 1755 Arvid Wallstedt, 1756 brukspatron               

                                                                                                           Olof Lindmark. 1759 brukspatron Leonard Magnus Uggla som var brukspatron               

                                                                                                           på Billingsfors.

1759 Torsby, mästarsmed                                                                      Johan och Carl Schröder

1761 Badabruk, mästare                                                                       Sven Hedengren, 1763 Eric Lundstedt

1771 Oleby, mästare                                                                             Jonas Linderholm, 1748-63 Herman Kolthoff

1774 Badabruk, mästare                                                                       Eric Lundstedt

1791 Badabruk, hjälpsmed                                                                    - ” -, 1805 Carl Sjöstedt


232 Jonas Jönsson Brunzell 1736 – 1810 född 1736 Borgvik              Borgström

1755 Borgvik, mjölnare

1761 Brättne

1763 Borgvik                                                                                       Carl Niclas Kock gift  Märta Regina Borgström Olof Schagerström

1763 Sälboda = Arvicanderström                                                          Arvicander + lagman Olof Antonsson

1765 Arvicanderström, mjölnare

1769 Bjälverud, mjölnare

1772 Högfors, mjölnare

1782 Brättne


118 Anders Larsson Löf 1759 – 1837 född 1759 Löfstaholm               assessor Olof Antonsson

1773 Högfors, lärdräng- ” -

1778 Fredros, smeddräng                                                                     Johan Eriksson Borgström + Johan Arvicander

1783 Träskog, knippsmed, mästare


116 Erik Jonsson Brunzell 1763 – 1835 född 1763 Borgvik                Carl Niclas Kock gift  Märta Regina Borgström

1763 Sälboda                                                                                      Arvicander

1780 Högfors, mjölnare

1783 Treskog, smeddräng

1785 Fredros, smeddräng                                                                    Johan Eriksson Borgström + Johan Arvicander

1787 Treskog, knippsmed

1792 Älgå, knippsmedsmästare                                                           Henrik Kolthoff


58 Petter Brunzell 1789 – 1861 född 1789 Treskog

1792 Älgå, barn, knippsmedsmästare                                                   Henrik Kolthoff

1822 Kålsäter                                                                                     Fredrik Zacharias Bergenskjöld

1826 Hanefors,                                                                                   Nils Fredrik och Erik Gustaf Ekerman

1830 Gerdshammaren, mästersven

1832 Hanefors, hjälpsmed                                                                   N F och E G Ekerman

1851 Hanefors, understödshjon                                                           Gustaf Adolf Mannerstråle; E J Hedborg


Copyright © All Rights Reserved